آیت الله امجد : می ترسم از روزی که شما را از پای این منبر به بهشت ببرند و من را از روی این منبر به جهنم .

مقدمه :

علی بن مهزیار ، یک آیت الله العظمایی بود برای خودش . سالها مشرف می شد حج تا شاید روزی به محضر حضرت ولی الله الاعظم ، امام عصر روحی و ارواح العالمین له الفداء مشرف شود .بیست سال طول کشید و بالاخره به مقصود دل رسید و تشرف برایش حاصل شد .یک مسئله ای بود که خیلی ذهن علی بن مهزیار را به خود مشغول کرده بود. در اولین تشرف از حضرتش سوال کرد که :آقا چه شد که این فراق ، بیست سال طول کشید و ماجرا از چه قرار بود که ما را قابل نمی داستید؟

جوابی که امام عصر به علی بن مهزیار دادند بسیار قابل تأمل و اندیشه است .حضرت امام عصر ارواحنا فداه جمله ای به این مضمون فرمودند :

همنشینان خوبی نداشتی

خیلی این حرف حرف عظیمی است  .
گوینده امام زمان هستند و شنونده ، بزرگ مردی چون علی بن مهزیار .امام زمان هم مخاطب خود را خوب می شناسند . اما ببینید چقدر همنشین مهم است که آدمی را می تواند از تشرف خدمت امام عصر باز بدارد .
علی بن مهزیار همنشین جنایتکار نداشته است .
همنیشن دزد نداشته است .
همنشینان او ، از جنس خود او  بوده اند .
اما همین رفقا ، او را از وصلی عاشقانه ، بیست سال دور کردند .

و اما بعد  :

 

 

از شیرین ترین لحظات عمرم می توانم از حضور در کنار حضرت آیت الله امجد  یاد کنم. لحظاتی که شاید شیرینی آن هیچوقت از زیر زبان دلم بیرون نرود .مردی که به اعتراف خیلی از بزرگان ، اهل ارتباط معنوی و اتصال بود .
و از او آموختم

و یافتم
و شناختم.
روزهای سخت فتنه که گذشت

و موضع گیری های ایشان را که شنیدم
خاطرات روزهای با ایشان بودن را مرور می کردم
و چون ایشان را می شناختم ، جنس سخنانشان برایم خیلی ملموس بود
به همین دلیل توضیحی درباره ی موضع گیری های ایشان نوشتم
و شرح احوال معنوی این استاد بزرگوار
که چقدر درباره ی حق الناس حساس بودند
که چگونه آشفته می شدند وقتی می دیدند حق انسانی تضییع می شود  .
و برای همین هم از جانب خیلی از دوستان ، متهم شدم و حرف ها شنیدم .غرضم از نوشتن این سطور چند خط بدون واسطه با استادی بسیار عزیز است تا عبرتی برای خودم باشد .خوب به یاد دارم و هنوز چهره ی آنروز استاد را فراموش نکرده ام.زمانی که بر فراز منبر نشسته بودند و مارا نصیحت می کردند و از سختی کار بزرگان می گفتند و از سقوط دهشتناک برخی علماء .

این جمله ی استاد از همان لحظه ای که فرمودند تا به امروز در گوشم زنگ میزند. ایشان فرمودند :

” می ترسم از روزی که شما را از پای این منبر به بهشت ببرند و من را از روی این منبر به جهنم “

و این روزها وقتی برخی موضع گیری های ایشان را می شنوم ،دقیقا به یاد همین جمله ی ایشان می افتادم که مبادا . . .

موضع گیری هایی که برای نظام هم هزینه داشته است و دارد .
حق استادی حضرت آیت الله امجد حفظه الله محفوظ است و من و خیلی ها تربیت امروز خود را مدیون ایشان می دانیم اما بر اساس آنچه از خود ایشان فرا گرفته ام ، برخی از جملات امروزشان را نمی پذیرم.

ایشان در رسمی ترین بیانیه خود فرمودند :

” ظلم تا چه حد ؟ “

سوالی برایم پیش آمد که از حضرت استاد بپرسم  :

حضرت استاد : ” ظلم “و  ” بی عدالتی ” شاید در معنای لغوی یکسان باشند اما حقیقتا در معنای اصطلاحی ، با هم متفاوت هستند و خود جنابتان نیز بر آن واقفید. از شما شنیدم که می فرمودید : زنی در زمان حکومت علی ، از علی ، شکایت و گله داشت که چرا ، زنی که همسرش در جنگ صفین ، شهید شده است، باید برای تامین معاش خود و یتیمانش به کوچه و خیابان بیاید اما رهبر جامعه اسلامی سراغی از احوال او نمی گیرد  ؟!
استاد بزرگوار ! چرا حضرت علی که رهبری معصوم است از حال این زن بی خبر بوده و چرا در حق او ظلم روا داشته است ؟مگر نه اینکه به تعبیر شما بزرگان ظلم عبارت است ” وضع الشیئ فی غیر موضعه ” پس چرا امیر المومنین که نماینده ی الهی روی زمین است در حق این زن و زن های بی سرپرستی چون او ،  ظلم روا داشته است ؟!
از شما فرا گرفته ام که رهبری آسمانی ،لحظه ای و حتی کمتر از لحظه ای ، از ظلم مبراست ؛ پس با این قسمت از تاریخ چه می کنید ؟!

استاد بزرگوار ! آیا فقط کسانی که به شما مراجعه می کنند در حقشان ظلم شده است یا صدای کسانی هم که به شما مراجعه نکرده اند را می شنوید  ؟

در سخنانتان از ” تجاوز به حریم خصوصی ” فرمودید اما سوال این کمترین و مرید همیشگی تان از شما اینست که منظورتان از حریم خصوصی ، حریم خصوصی چه کسانیست ؟ آیا منظورتان از تجاوز به حریم خصوصی ، حریم آن کسانیست که از به خاطر اعتراض به نتیجه ی انتخابات ، چادر از سر ناموس من کشیدند ؟! کجای دین اسلام گفته شده که برای از بین بردن به قول جنابتان ، ظلم ، باید ظلم عظیم دیگری را مرتکب شوند ؟

ما غیرت به ناموس را از زبان شما ، از حضرت حسین بن علی علیهما السلام آموخته ایم اما آیا کسانی که به حریم دینی ناموس من تجاوز می کنند و چادر از سرش میکشند ، باید برای ایشان حریم خصوصی قائل بود ؟!

استاد بزرگوار ! از شما آموختم که امیرالمومنین علی علیه السلام نیز برای خوارج ، حریم خصوصی قائل بود اما تا کی ؟خوارجی که ضد ولایت امام زمان خود بودند ، به حیات معترضانه ی خود ادامه دادند اما تا چه زمانی ؟ فرمودید تاز مانیکه خوارج ، به حریم دیگران تجاوز نکرده بودند  و وقتی به حریم انسانی بی دفاع ، تجاوز کردند به دست خود علی بی ابیطالب قلع و قمع شدند !

کدام حریم را می فرمائید استاد بزرگوار ؟

نکند خدایی نکرده علی بن ابیطالب هم که دو هزار حافظ قرآن را در یک روز ، به درک واصل نمود ، العیاذ بالله ظالم بود ؟ و به حریم خصوصی اشان تجاوز کرد ؟و نکند خدایی نکرده ، خوارجی که مشغول به عبادت بودند و همگی ظاهر الصلاح و با پیشانی پینه بسته، همان مظلومانی هستند که جنابتان می فرمایید ” مظلومان کشته می شوند ” ؟
آیا این کمترین شاگرد شما ، از ظلمی که آقای موسوی با طراحی نادرستش در اعتراض به نتیجه ی انتخابات ، به خانواده اش روا داشتند ، کلامی هم به شما گفت ؟
استاد بزرگوار ! آیا این ظلم نیست ؟!
استاد عزیزم ! اجازه می خواهم یک سوال بپرسم :
آیا فقط کسانی که محضرتان مشرف می شوند انسان هستند و حق حیات و حریم خصوصی دارند یا ما هم جزو همان مردمیم  ؟اگر برای ما هم کمترین حقوق شهروندی را قائل هستید ، کدام شرع و قانون و دین اجازه می دهد عده ای به دلیل اعتراض ، آرامش ما را سلب کنند و به ما ظلم کنند ؟!

استاد عزیز ! تا روز قیامت هم شما را استاد خود می دانم اما از خودجنابتان شنیدم که فرمودید : مسائل سیاسی ، تقلیدی نیست و من امروز ، علیرغم انتقادهای فراوان خودم از دولت ، حضور سیاسی جنابتان را بر نمی تابم . شاید همانطور که در سخنان خود فرموده اید ، بفرمائید که دغدغه ی حضرتتان ، دغدغه ی مردم است اما این کمترین هم به عنوان جزئی از این جامعه و مردم نخواهم پذیرفت که حضور شما ، سیاسی نبوده و فقط دینی باشد چراکه سخنان شما و مصاحبه های شما از کانال هایی بیرون می آید که فقط و فقط کانالی سیاسی بوده و برای موجه جلوه دادن ، ظاهری دینی به خود گرفته و تبدیل به رسانه ای سیاسیِ دینی شده است غافل از اینکه بداند سیاسی دینی با دینیِ سیاسی کاملا متفاوت است .
سایت  کلمه از همان روزهای اولیه تاسیسش تا به امروز ، رسانه ای بود برای یک مسئله ی سیاسی و تریبونی بود برای یک سیاستمدار . اما امروز ، سخنان شما را از این رسانه می شنویم و یا مع الاسف می بینیم که حضرتعالی هم برای رساندن صدای خود ، از رسانه ی ۱۰۰% وطن ستیز و یهودی الاصل که با هدف ترویج فساد در جوامع جهان سومی تاسیس شده است ، استفاده می فرمائید که ماهیت این سایت یهودی به نام یوتیوب برای متخصصان امر  ، کاملا روشن می باشد .

استاد بزرگوار ! آیا می دانید که کمترین شاگرد و پامنبری شما برای اینکه پیام حضرتتان را در سایت یوتویب ببیند ، چندین بار چشمانش به منظره ی گناه و فحشاء افتاد ؟
آیا این شما نبودید که دغدغه ی تربیت دینی نسل جوان را داشتید اما امروز برای رساندن صدای خود ، از هر وسیله ای استفاده می کنید ؟!
استاد برزگوار ! این کمترین شاگردتان احساس می کند حتی اگر اخبار کانالیزه به شما نرسد اما موضع گیری های جنابتان علیرغم میل باطنی تان ، کاملا کانالیزه ، طراحی شده و برای پخشش ، از رسانه های معلوم الحال استفاده می شود  .

استاد بزرگوار ! اینجاست که سخن شما در گوشم زنگ میزند و بر خود میلرزم و بر عاقبت خود ، بیشتر می ترسم که نکند یا بر صراط حق نبوده و یا از آن عدول نکنم که جایی که عقابی چون شما به واسطه ی تحریک های فرزندش ، پر بریزد ، از پشه ی لاغری چون من چه انتظاری می رود ؟!

استاد بزرگوار ! از جنابتان شنیدم که می فرمودید ، برصیصای عابد ، به درجه استجابت دعا رسیده بود اما عاقبت خوبی نداشت و یا برخی از بزرگان از علماء ، سقوطی معنوی داشتند اما آیا در این مدت که حوادثی فتنه گون بر ما گذشت ، آیا احساسات بسیار لطیف شما ، اجازه داد که شما به آنچه به ما می فرمودید ، تفکر نمائید ؟!و یا تأملی در معنای “ظلم” و  “بی عدالتی” نموده و تفاوت این دو را به دقت ملاحظه نمائید ؟!

استاد بزرگوار ! همیشه ارادتمند شما هستم و ای کاش این سوالات و نوشته های من ، به رویت جنابتان برسد و صمیمانه، از این کوچکترین شاگردتان بپذیرید که گاهی اوقات عواقب یک کار و یا یک تصمیم گیری ، چه عواقب خطرناک و مهلکی می تواند در پی داشته باشد !
عواقب خطرناکی که خود حضرتعالی به خاطر آن از برای نسل جوان ، بیمناک بوده اید و هستید .

امیدوارم زمانی زود فرا برسد که آن روزگار شیرین را دوباره مزمزه نمائیم که می دانم نه تنها آروزی من ، بلکه آرزوی خیلی از دوستدارانیست که به تیغ عدم حضورتان در جلسات با صفای گذشته ، غمگین و دلشکسته شده اند .
آمین .

همیشه ارادتمند شما

 

34 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

 1. سلام برادر
  انصافا خوب نوشته ای،خدا خیرت بدهد.اما به نظرتان کمی عیب از امثال ماها نیست که اقای امجد یا امثالشان را رها کردیم و فقط بصورت نامه اینترنتی که هیچ وقت به ایشان نمی رسد با او صحبت می کنیم؟؟ شاید وقتی که دیدیم ادم هایی که دوستشان داریم تا کوچکترین لغزشی داشتند یجای اینکه سریع زیرابش را بزنیم و به انواع جرم های مرتکب شده و نشده محکومش کنیم،سریع دورو برشان را بگیریم و نگذاریم به راه انحراف بروند الان کار به اینجا نکشد. درست نمی گویم؟
  —–


  حسین مداحی در
  پاسخ نوشت :

  ما که سر تا به پا عیبیم اما برای آنچه
  که فرمودید اگر آقای امجد را دیدید سلام مارا و دوستداران را به ایشان
  برسانید.ایشان الان مدتهاست که معلوم نیست کجایند !

  1. با سلام خدمت دوستان یک شبه ره صد ساله رفته!!!!! که مطابق حب الشی یعمی و یصم, تعصب جاهلیشان در حمایت از حکومتی غیر معصوم ایشان را تا حد نمک خوردن و نمکدان شکستن پیش برده است. اینکه اولیای خدا تنبه از شاگردانشان را غنیمت می شمرند از بزرگی ایشان است و لیکن ادب و افتراق از عصبه جاهلی, سنگ محکی است که از مفید یا غیر مفید بودن دوره تلمذ ما خدمت این بزرگان دارد که موضع گیری شما عزیزان متاسفانه حکایت از این درس آموزی ابتر دارد.

  2. کاش الآن هم یکبار دیگر صحبتهای ایشان را بعد از انتخابات ۸۸ یکبار دیگر بخوانید و ببینید آیا این نرد خدا بصیرت داشت یا مخالفان او؟ شرایط امروزه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را ببینید و بعد در مورد آن مرد خدا و سخنانش بیندیشید.

 2. با سلام. در بزرگی آقای امجد شکی نیست. آرزو دارم یک بار دیگر فرصتی بیابم و پای صحبت این مرد بزرگ بنشینم. اما مع العصف ما لیاقت استفاده از ایشان را نداریم. خاطرم هست که ایشان مدام می فرمودند حوزه نتوانست از آقای بهجت استفاده کند. ایشان بسیار با هوش و کیاس می باشد و دشمن (بیرونی) را خوب می شناسد اما یک فرقی که با بقیه بزرگان مثل آقای جوادی آملی دارند اینست که به نظر بنده دوستان نادان که خطر آنها از دشمن خارجی نیز بدتر است را بهتر می شناسد. ایشان پر از معنویت است و برای کسانی که با هزاران عالم به زیارت امام رضا رفته و دیده اند اگر یک بار با ایشان بروند می دانند که ایشان چگونه غرق نور می شود و تمام بدنش را جذبه حضور می گیرد به گونه ای که در تکلم ایشان نیز هویداست. به نظر بسیاری از خواص شناسان ایشان در معنویت پس از آقای بهجت ممتاز می باشد. و کسی که در این قله است برادر عزیز اگر رجوع به عالم ماده کند احدی در شناخت به پای ایشان نخواهد رسید. خاطرم هست در خصوص اهل سیاست بودن اقای بهجت از ایشان سوال شد چرا که بعضیها اقای بهجت را از سیاست جدا دانسته و یا اعتقاد داشتند که در مسائل سیاسی کسان دیگر اولی هستند فرمود آقای بهجت اهل معنا است اگر به این عالم رجوع کند از همه بیشتر می فهمد.

  اصلا یه سوال دارم همه می دانند که علامه طباطبایی با امام در تشکیل حکومت اسلامی مخالف بود ایا باید به علامه ضد انقلاب گفت؟

 3. سلام
  من هم یکی از همانهایی هستم که اشاره کردید”به تیغ عدم حضورتان در جلسات با صفای گذشته ، غمگین و دلشکسته شده اند”
  سالها در محضر استاد بودیم
  کوی، منزل مرحوم گلپایگانی، منزل حاج آقاسعیدیان، مدرسه عالی، امامزاده صالح و …..
  الان از بزرگترین دغدغه هایم ربط دادن گذشته با این چند سال اخیر است. خواهش میکنم شما کمک کنید! از حاج آقا سو استفاده کردند اطلاعات غلط دادند و از قول ایشان مطلب منتشر کردند. نمیدانم به جلسات امامزاده صالح می آمدید یانه در آن زمان بنری با دستخط خود استاد چاپ کرده بودند که گفته بود دیدگاه های ایشان فقط از طریق ۲ سایت منتشر می شود یکی اگر اشتباه نکنم اخلاق در قرآن بود و آن یکی مشابه آن جالب اینکه در همان زمان که حاج آقا می گفت من به جز موارد ذکر شده سایت ندارم وبلاگی به سادگی هر مطلبی را به ایشان نسبت می داد و چهره ایشان را سیاسی و تند جلوه می داد!
  به هر حال همه ما عقل داریم ولایت فقیه را می شناسیم(انشاالله) می توانیم نسبت به حرف های غلط ایشان عکس العمل نشان دهیم اما سوال اصلی اینجاست که اطرافیان حاج آقا از همان ابتدا راه شفاف رسانه ای را مسدود کردند و به دامان رسانه های بیگانه و وبلاگ و…. افتادند.
  نمی دانم تلاشی برای ارتباط با ایشان صورت گرفته یا نه ؟
  میدانم خیلی خیلی به آیت الله جوادی آملی ارادت داشتند آیا می شود از این طریق راهی پیدا کرد؟
  آیا حاج آقا با آن سابقه دلش برای زیارت امام رضا تنگ نشده؟
  خوشحال می شوم درد دل های مرا پاسخ دهید.

 4. خداوند شیخنا استاد آیه الله امجد را حفظ کند
  عالم شجاع حق گو حق طلب
  یک بار ایشان فرمودند:((هیچ کس معیار نیست جز معصومین علیهم السلام))
  اگر ایشان که خود مجتهدى میباشد،حکومت را نقد نکند و تذکر ندهد پس چه کسى اینکار را انجام دهد؟؟؟؟؟؟
  ما اگر پى یه اشتباهاتمان نبریم درنتیجه بدنبال جبران نخواهیم بود و اگر جبران نکنیم سقوط خواهیم کرد
  اساسا وظیفه اصلئ علما هدایت و مظارت جامعه میباشد
  مگر حکومت و نظام ما،حکومت معصومین هست که نشود نقدش کرد،مگر مسئولان ما معصوم هستند؟؟؟؟؟؟!!!!!!
  ایکاش همه علما مثل آیه الله امجد بودند

 5. بنده ۲۴ سال است که این مرد الهی را میشناسم. ذره ای تعلق به دنیا و مافیها نداردو اگر تذکری میدهد غیر از خدا هیچ چیز دیگری را مد نظر قرار نمیدهد.مطمئن باشید که در درک مسائل سیاسی به خاطر دید نافذ الهی که دارد بسیار قوی و با هوش است.و افرادی که امروز علیه این مرد الهی حرف میزنند و ایشان را به … متهم میکنند ،ذره ای این مرد الهی را نشناخته اند ،ایشان در کنار انتقادهایشان صریحا میفرمودند:حفظ نظام از اوجب واجبات است.چرا قدر این ذخیره الهی را نمی دانیم ،چه کسی را جایگزین ایشان داریم مطمئن باشیم که اگر علامه طباطبائی زنده بود او را نیز متهم به بی… میکردیم شیطان خوب بلد است که چطور مرم خصوصا قشر جوان را از فیض ایشان محروم کند خدا به فریادمان برسد

 6. عزیزان خوب است بدانیم نظیر همین افرادی که علیه این مرد الهی حرف میزنند،در زمان جنگ ،مقلدین مرحوم آقای خوئی را منحرف و ضد انقلاب معرفی میکردند.آیا میدانید آقای جوادی آملی در مورد آقای امجد فرموده اند:صد سال دیگر مردم میفهمندامجد کیه.چرا همه اش عادت کرده ایم از مرحوم نخودکی و شیخ رجبعلی و … خاطره تعریف کنیم.اگر پرده از فضائل این مرد مظلوم برداشته شود ،همه مان خاک در خانه اش را توتیای چشم میکنیم.ولی عادت کرده ایم که برای افراد قدس سره ناله کنیم.

 7. سلام علیکم نقد آیه الله امجد کسی مثل خودش را می خواهد کار هر بز نیست خرمن کوفتن بنده استاد سطح عالی حوزه ام چنین اجازه ای به خودم نمی دهم شماها مثل آنهایی می مانید که درخواست دیدار حضرت را داشتند ولی وقتی خون از ناودان جاری شد فرار کردند خدا فهم و ظرفیتتان را بالا ببرد انشاء الله

 8. آقای محترم شما بهتره به جای اینکه سیاست را دینی کنید سیاست را در دین ببینید. چند سالی هست که سیاسیون دین زده و دیندارن سیاست زده غرلندهای جانبدارانه ای از برخی انجام می دهند امید وارم در قیامت بتوانند جواب بدهند.

 9. سلام حاجی ۱۲ سال ندیدمت یادش بخیر مدرسه مطهری ماه مبارک سید ابرامم کجای تو اسمونای حاجی حق شناسم رفت بیچاره شدییم یادت گفتی این لات کسی با این کاری نداشته باشه این ازاده هر طور میخوای پیش ما بیاد فقط بیاد رفیقای عرق خورم حیف همه معتاد شدن دیگه از بین رفتن شما هم که نیستی یه اخوند لوطی هم که نیست اهل دل باشه برای رفیقام وقت بزاره اون حاجی حق شناس بود که به من گفت رفیقات بیار پیش من ولو عرق خور باشن من دستشون تو دست خدا میزام با روایات و قران دوست دارم ببینمت لوطی ولی کجا

 10. شما بهره ای از حضرت استاد نبردید.خدا میداند این مرد الهی چه مقامی دارد اما افسوس که دشمن کاری میکند که اخلاق و برکاتی از چون حضرت استاد را از حوزه ها حذف کند برادر به اصطلاح شاگرد بنشین و توبه کن . مقام این عارف واصل را فقط اولیاء خدا میداننند نه کس دیگر.

 11. سلام علیکم
  حفظکم الله ان شاء الله
  در باره عارف واصل و استاد کامل علامه آیت الحق امجد(دام عزه()
  نظریات ایشان جهت اصلاح جامعه صورت گرفته
  من هم فیض حضور در محضر ایشون رو داشتم و میدانم مردی عالم و عارف و با کیاستی است و سخنی که مغایرت داشته باشه با عقل و تفکر رو بر زبان جاری نمیکنند
  اگر انتقادی هم داشتند نشان دهنده رصد و تسلط بر اوضاع زمان است
  ما و امثال ما صلاحیت نظر دادن راجع به علامه امجد رو نداریم
  ولی توصیه میکنم که فیض حضور در محضر این عالم ربانی رو از دست ندید که پشیمانی بسیار در پی دارد
  خلاصه کلام ؛ اگر مخالف با سخنان آقا هستید این سخنان رو به خود آقا واگذار کنید
  و نقطه نظر خودتون رو برای خودتون نگه دارید
  ولی محضر آقا رو از دست ندید که انسان سازه

  و من الله توفیق
  التماس دعا

 12. حضرت علی ع می فرمایند حق رو با بزرگی اشخاص و نام ها نمی شه شناخت
  اینکه فردی الهی هست یا نه رو یک فرد الهی که بالاتر از اون هست می دونه نه بقیه
  اگر حکومت قابل نقده، آقای امجد هم قابل نقده، پس ناراحت نشو اخوی و به آزاد اندیشی همه جا معتقد باش
  وظیفه اصلی و … ولی فقیه اینه که با توجه به اطلاعات عمیق و … ای که داره و اعتمادی که بهش داریم در شرایط بحران معیار و مرجع تصمیم گیری باشه. پس هنگام شک و بحران، ولی فقیه معیاره نه امثال آقای امجد
  بنده در جلسات متعددی در درس اخلاق ایشون حضور داشتم. همون موقع هم با اینکه به خودم اجازه نمی دادم صراحتا بگم داره اشتباه می کنه، اما با این حال تو کتم نمی رفت که این مسخره بازی ها رو به اسم عرفان و خودسازی و شادی اسلامی بپذیرم.
  هیچ یک از معصومین برای شاد کردن مردم این رفتارها رو انجام نمی دادن. جذب مردم به هر روشی درست نیست. معیار اهل بیت ع هستند. {این مطلب رو برای آشنایان با ایشون نوشتم که می دونن منظورم چیه}
  از کسی که اونجا اسلام رو کج فهمیده بعید نیست که در فتنه هم دچار کج اندیشی شده باشه

دیدگاهتان را بنویسید

3 × یک =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.